Martin Čáslavský

WWW.TRAVELL.CZ
Informační portál - Martin Čáslavský

   
   
Menu

DoporučujemeX
  • Duha gravitace

Zajímavé odkazyX

Nová česko-slovenská hudební databáze

Schroeder Ralf: Švédsko: jih24.9.2019 
Svátek má Jaromír 
Nepřihlášený uživatel [Přihlásit] [Registrovat]


Švédsko: jihŠvédsko: jih
MERIAN
Schroeder Ralf
brožovaná vazba, fomát knihy: 108 x 190 mm, 128 stran barevných
Datum vydání: 2006
ISBN: 80-7236-469-3, EAN: 9788072364695
179 Kč  161 Kč

Jan Vašut KOUPITPopis knihy


Jih švédska, to je příroda téměř idylické krásy: daleká pole, nekonečné lesy a velká jezera ve vnitrozemí, na pobřeží bizarní svět skalnatých útesů a ostrůvků, k tomu stará města, přístavy a rybářské vesničky na březích Kattegatu a Baltského moře. Na třetině celkové rozlohy země (450 000 čtverečních kilometrů) se prostírá jakési "malé švédsko". Zima tu není tak studená a dlouhá jako vysoko na severu a léto - když se mu zachce - bývá i středomořsky teplé.
Magické zaklínadlo "Evropa": jižní švédsko sice leží ve Skandinávii, současně však téměř ve středu Evropy - a to nejen politicky. V létě 2000 byl otevřen nový most přes Öresund mezi Malmö a Kodaní, čímž se pro cestovatele výrazně zkrátila vzdálenost do severských zemí.
Cesta nejprve vede přes Skane, území, jež dlouhá staletí patřilo Dánsku a dnes spolu s dánským hlavním městem tvoří jednu z nových jihoskandinávských hospodářských oblastí. Jih švédska, kde žije většina z 8,9 milionů švédů, je však také tradiční. Oblast Blekinge nese titul "zahrada švédska". Halland je věhlasný svými plážemi, Bohuslän pak fjordy a skalnatými ostrůvky. Lesnatý Smaland je domovem Pipi Dlouhé punčochy. Zde vyrůstala autorka dětských knížek Astrid Lindgrenová. A téměř za rohem se nachází "sklářská říše" s hutěmi známých továren, jako Kosta nebo Boda.
V našem výčtu nesmíme zapomenout ani na krásu švédských měst. Procházka uličkami Ystadu a Malmö, jež jsou lemovány starými hrázděnými domy, je romantická. Göteborg je naopak známý svým rušným nočním životem, bary, hospodami a diskotékami.
A což teprve Stockholm: hlavní město, jež je pro mnohé nejkrásnější metropolí severu, nabízí bohatý kulturní, zábavní, nákupní i odpočinkový program. V okolí starého města Gamla Stan a ostrůvku Djursgarden žije 750 000 lidí. Cení si své známé Královské opery, divadel, uměleckých muzeí, butiků, galerií i kaváren.
"švédsko je nekrásnější země na světě," míní Astrid Lindgrenová. A něco na tom je.10 míst, která nesmíte vynechat:


Götský kanál

Krajinou, kterou rychlík projede ani ne za čtyři hodiny, se stará loď „Juno“ plahočí po Götském kanálu čtyři dny.Vasamuseet ve Stockholmu

Královská vlajková loď je považována za největší turistickou atrakci Stockholmu.Skalní kresby nedaleko Tanumu

Světoznámé skalní kresby znázorňují stáda sobů, lodě a ozbrojené válečníky.Sklárna Åfors

V provincii Småland se nachází spousta známých sklářských hutí. Z uměleckého hlediska je v současné době nejkvalitnější hu» Åfors.Středověké slavnosti ve Visby

Každý rok v srpnu se městečko Visby na ostrově Gotland vrátí o staletí zpět. Středověké slavnosti sem přilákají návštěvníky z celé Evropy.Park Astrid Lindgrenové Värld ve Vimmerby

Obdivovatelé spisovatelky Astrid Lindgrenové nesmějí v žádném případě vynechat návštěvu zábavního parku.Výlety drezínou

Výlet drezínou krajem Dalsland a Värmland je – mimo jiné – téměř bezhlučný.Zámek Läckö

Zámek Läckö na jezeře Vänern je považován za jeden z nejkrásnějších ve švédsku.Östermalms Saluhall ve Stockholmu

Klasická tržnice nabízí od čerstvých ryb přes ovoce a zeleninu vše, co činí švédskou kuchyni tak lákavou.Raukar na ostrově Fårö

Masivní kamenné prsty bizarních skalních útvarů, nazývané raukar, se tyčí vysoko k obloze.

  Recenze a komentáře čtenářů:Vložit novou recenzi / komentář
 
 
 
Inzertní místo pro registrované uživatele-Na tomto místě se může zdarma nacházet Váš inzerát. Tato služba je pouze pro registrované uživatele našeho serveru.

>> Registrovat <<
VyhledáváníX


To se mi libíX
  • Sdílet na TwitteruSdílet na GoogleSdílet na Facebooku

Nové knihyX